Aktuálně

Seniorská obálka pomáhá (nejen) seniorům při záchraně života

úno 17, 2022

Seniorská obálka pomáhá nejen seniorům, ale všem bez ohledu na věk. Je stále populárnější. Pokud je třeba, může složkám IZS pomoci urychlit záchranu života. Občané si jí mohou umístit na ledničku, či na vnitřní stranu dveří. Tím umožní zdravotníkům rychlý přístup k informacím o zdravotním stavu a tím i rychlejší pomoc. Aktuálně již existuje i kapesní verze, kterou může mít každý neustále u sebe, například v peněžence. Nově jsou karty vybaveny i informacemi o očkování. Kartu je dobré aktualizovat, pokud dojde k nějaká změně. Především při změně kontaktů či v užívání léků.

Seniorská obálka vznikla ve spolupráci Ministerstva práce a sociálních věcí a zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje a prostřednictvím projektu Senioři v krajích je šířena po celé České republice.

 

„Seniorské karty vnímám jako velmi přínosnou věc. Člověk si často ve stresu nevybaví základní údaje. A vyplněná karta nabízí dobrý přehled o zdravotním stavu, který má klient předem připravený. Mám již zpětnou vazbu od klientů, že přítomnost karty jim přináší více klidu a jistoty. Pokud budou mít občané zájem, mohou si kartu zdarma stáhnout na webu seniorivkrajich.mpsv.cz v sekci Vydáváme. Je možné ji vyzvednout i u nás v Komunitním centru v klášteře po předchozí telefonické domluvě a je k dispozici na Odboru sociálních věcí, či v knihovně. Kartu není složité vyplnit,“ říká koordinátorka sociální práce Mikroregionu Voticko Petra Kocourková.

„S kartou jsme se již v několika případech setkali, máme s ní dobré zkušenosti. Považujeme ji za velmi přínosnou věc. Především v situacích, kdy občané nemají k dispozici lékařskou zprávu, nebo jí mají někde založenou a neví kde. Karta je rychlý přehled, je ihned k dispozici. Oceňujeme hezké grafické zpracování. Jsou zde základní důležité informace o občanovi včetně kontaktů na rodinu. Určitě můžeme doporučit občanům kartu vyplnit a umístit na dobře viditelném místě v domácnosti. S vyplněním může pomoci někdo z rodiny, nebo i obvodní lékař. Po převozu, kdy kartu bereme s sebou, pak pomáhá i v ordinacích lékařů, kdy dostanou na úvod rychlý přehled o pacientovi. Používání karty občany uvítáme. Usnadní to práci záchranářů a pomůže při záchraně zdraví a života,“ uvádí záchranáři z Votické zdravotnické záchranné služby.

Seniorskou obálkou se může preventivně vybavit každý. Přesto všem občanům přejeme, aby jejich obálku nebylo nikdy potřeba použít!

 

 

Irena Ratajová, koordinátorka sociální práce Mikroregionu Voticko